пʼятниця, 1 травня 2020 р.

Травнене Закарпаття. Майське дерево.

У деяких селах, так і у Новому Селі, в ніч на 1 травня відбувається дуже цікаве, майже містичне дійство.
Цей час – можливість для чоловіків за допомогою музики висловити свої почуття до коханих, що ніколи зайвим не буває. Навіть можна почути звуки нічної серенади. Для цього наймають музикантів, зазвичай акордеоніста. А класичний варіант – гармошка, скрипка й труба. Цих музик спеціально замовляє господар будинку, який хоче вголос засвідчити своє почуття до коханої. Навіть якщо з дружиною живе в мирі й злагоді вже 40 чи 50 років. А господиня зобов’язана пригостити музик тим, що завбачливо наготувала – тістечками, м’ясними делікатесами і келихом вина.
Також біля деяких воріт "розквітає" так зване "майфо" - майське дерево.
Згідно з давніми традиціями хлопець разом з друзями має встановити під покровом ночі зрубане молоде деревце (найчастіше берізку) біля воріт дому незаміжньої дівчини, до якої має серйозні почуття. Це деревце прикрашають різнобарвними стрічками та кульками. Залицяльники співають пісні-серенади. Тоді, якщо дівчині подобається кавалер, то його запрошують на вечерю або пригощають вином. Хоча іноді у цьому ритуалі беруть участь не лише зрілі парубки, а й набагато молодші. Тоді замість вина підійдуть і тістечка з соком.
Коріння традицій можна відшукати ще у Стародавньому Римі. У цю пору рано-вранці виходили у поле з музикою, збирали зелені гілки, якими прикрашали двері своїх родичів і знайомих. Також у багатьох європейських народів у село або місто вносили зелене дерево, яке називали «май», або майським деревом, що символізувало прихід літа. Дерево це прикрашали, навколо нього танцювали й співали. Люди також ходили від дому до дому з побажаннями господарям благополуччя та багатого врожаю.

Немає коментарів:

Дописати коментар