КЛУБ ЗА ІНТЕРЕСАМИ "НЕЗАБУТКА"


         «Єдина справжня розкіш - це
                                      розкіш людського  спілкування»                                                                                                     - ( де Сент-Екзюпері)
Робота з громадою та організація її дозвілля – один із важливих напрямів діяльності закладів культури, який включає в себе комплексний підхід до цієї справи. Культура народу – це той великий скарб, національне надбання, що необхідно передаєвати  від покоління до покоління, примножувати і  збагачувати. Тому значення бібліотеки як осередку культури, центру спілкування та інформації стає дедалі важливішим. 
Одним із пріоритетів для бібліотеки –філії  є здійснення соціальної та гуманістичної функцій: робота з читачами похилого віку, самотніми, інвалідами, людьми, для яких книга та спілкування є, можливо, єдиним віконцем у великий світ. 
 У 2017 році при бібліотеці-філії с.Нове Село розпочав свою роботу клуб  для пенсіонерів «Незабудка» Керівник клубу – Зав. бібліотекою-філією с. Нове Село Молнар М.Г.
Девіз клубу: «Дізнайся, поділись, навчи».
Мета клубу- популяризації і відродженя   народних традицій, обрядів, свят, духовності, виховання молоді у кращих традиціях краю, організація змістовного дозвілля і духовного спілкування.
Уміння співпереживати, взаємоповага, любов до книги,  спільні  інтереси об’єднують учасниць жіночого клубу «Незабутка»  Члени клубу (15-20 осіб похилого віку) мають можливість збиратись у бібліотеці на тематичні зустрічі,  різноманітні майстер класи, де старші навчають молодь забутим ремеслам  ,щоб продовжити це у своїх дітях.  Завідувачка бібліотеки вдало створює мікроклімат шляхом організації змістовного дозвілля, дружнього спілкування, душевного спокою, можливість кожному проявити свої здібності та обдарування.
         Клуб «Незабутка»  діє на добровільних, демократичних засадах, у комфортному для клубівців режимі. Вся цінність клубу за інтересом – повна самодіяльність,винахідливість, самостійність   у плануванні і вирішенні різних питань. Спілкування у клубі - це чудова можливість поділитися своїми знаннями і враженнями, відпочити душею, знайти розраду від повсякденних одноманітних справ,  турбот.
     У клубі панує доброзичлива, привітна атмосфера, взаєморозуміння, позитивний настрій
Цікаві заходи зігрівають серця  учасників живим теплом позитивних емоцій, нових вражень, душевністю  Вони допомагають з оптимізмом дивитися у майбутнє, знаходити моральну підтримку серед гуртківців. У клубі панує доброзичлива, привітна атмосфера, взаєморозуміння, позитивний настрій 
         В рамках діяльності клубу проводяться різноманітні масові заходи :вечори-вшанування, вечори пам'яті, зустрічі з майстринями-вишивальницями та виставки робіт їх робіт,родинні та фольклорно-етнографічні свята, тематичні і літературні вечори,
диспути, зустрічі з цікавими людьми.. Назва, тематика, спрямованість, категорії читачів найрізноманітніші, але ту користь, яку вони несуть, переоцінити важко.
 В доробку колективу  уроки народознавства: "Мамина пісня колискова", "Рушники ви мої, рушники", "Звичаї та обряди Закарпаття, релігійні свята:"Андрія", "Миколая" та ще багато іншого. 

Цікавим є заняття напередодні Великодніх свят коли члени клубу  навчали молодь малювати Великодні  писанки  старовинним закарпатським методом: до яєчок  прикладають  листя рослин, обмотують капроновою тканиною, обв'язують ниткою і в такому вигляді відварюють у наварі із   лушпиння цибулі.  Молодь в свою чергу навчала літніх людей  сучасним методам писанкарства а саме  виготовлення писанки технікою декупаж. Всі учасник мали змогу   зробити свою неповторну прикрасу 
Мелінда Гейзівна бере участьу грантовій програмі оголошеного Б/Ф              «Бетлен Габор Олоп» завдяки чому закупляє матеріали для рукоділля гуртківцям. 
 За чотири неділі до Різдвяних свят   члени клубу збираються у бібліотеці, щоб відродити зимнє обрядове дійство - виготовити адвентиські  віночки, які спочатку було прийнято встановлювати на столі, а вже з часом ним почали прикрашати вхідні двері до оселі.

Різдвяний вінок з чотирма свічками асоціюється з земною кулею і чотирма сторонами світу. Коло символізує вічне життя, яке дарує Воскресіння, зелень — колір життя, а свічки — світло, яке освітить світ в Різдво.Католицькі різдвяні вінки часто прикрашаються трьома фіолетовими і однієї рожевої свічкою відповідно до літургійних кольорів богослужінь адвенту. Рожеву свічку запалюють у третю неділю Адвенту, яка носить назву Gaudete (Радійте!). Віночки можна і купити ,але віночок виготовлений власними руками  у колі односельців, дітей і  онуків має свою неперевершену аур. 
 
А ще в угорській культурі побутує традиція - на весілля  власними руками виготовляти тісто для курячого бульйону (левешу),   який  є традиційною  стравою на весіллях.  На жаль,  традиція виготовлення тіста втрачається.  Для того, щоб відродити, навчити молодь технології  виготовлення тіста  одне із засідань клубу було присвячено майстер-класу.  Завдяки гранотовій допомозі бібліотека закупила необхідні  предмети та інгредієнти - спеціальну дощечку із палицею, муку, яйця , приготувала приміщення. Люди старшого віку із задоволенням  крутили тісто, згадували молодість, весільні традиції та  пісні, а молодь мала можливість  авчатись, щоб продовжити давню кулінарну технологію. 

Наступне засідання клубу стало продовженням попереднього бо учасники клубу  вирішили  
зібратись за дружнім столом у бібліотеці і поласувати  смачним обідом.  Довго і цікаво  проходило спілкування  проходила зацікавлена розмова про старовинні реценти їжі.

          

Немає коментарів:

Дописати коментар