КРАЄЗНАВЧА СТОРІНКА

Восени 1947 року молода сільська дівчина Ірма Косовілка привезла з районного центру кілька книг і брошур. У відведеній кімнаті поставила стіл, стільці і шафу.


 В новостворену бібліотеку все частіше прибували посилки з літературою. Книжковий фонд швидко зростав. Молода працівниця привела в порядок кімнату, повісила портрети, мальовничі картини, на вікна – штори. На столі покритому кумачем зявились брошури, газети, журнали. Ірма принесла радіоприймач, придбала шахи і шашки. До бібліотеки почала приходити молодь: послухати радіопередачі, пограти в шахи, шашки, почитати газети, журнали, книжки. З пакунком книг і брошур Ірма стала ходити в поле, на тваринницькі ферми, в майстерні. Вона збирала людей і читала їм газетні та журнальні статті, уривки з художніх творів. Виникла необхідність створити пересувні бібліотечки. Вони зявились на тваринницькій фермі, в городній і тракторній бригадах. Ними завідували постійні читачі сільської бібліотеки: Ірина Панющик, Олександр Болдог та Емілія Мінда. В 1954 році в сільській бібліотеці нараховувалось понад 200 активних читачів, її книжковий фонд – понад 4000 екземплярів.
Зростало коло інтересів колгоспників. Крім політичної, спеціальної, сільськогосподарської літератури, вони знайомляться з науковими і художніми творами.  Зав. бібліотекою добре знала всіх читачів, їх прагнення, смаки, нахили. Це допомагало їй рекомендувати колгоспникам потрібну літературу. За допомогою активу проводилися читацькі конференції, вечори запитань і відповідей, масові та індивідуальні бесіди, обговорення книг та оформлялись книжкові  виставки. Ірма Косовілка добре орієнтувалась в бібліотечному фонді. Систематичне читання допомагало їй складати  списки рекомендованої і щойно присланої літератури з короткою анотацією.

В 1959 році завідуючою бібліотекою с Нове Село призначають Болдог Олену Іванівну. Вона продовжує хороші напрацювання своєї попередниці.
В 1960 році бібліотеку переносять в новозбудоване приміщення


В 1964 році при бібліотеці створюється кімната юного читача. Піонери і школярі села залюбки приходять сюди і вибирають собі книги, видають іншим, проводять ремонт книг, беруть участь в обробці книг, чергують, влаштовують дитячі ранки. Кімната юного читача стала улюбленим місцем відпочинку дітвори, центром цікавих диспутів і пропаганди дитячої книги.
З 1998 по 2005рр зав бібліотекою працювала Блонар Валерія Петрівна

З 2006 року завідуючою бібліотекою-філією призначено Молнар Мелінду Гейзівну.

Сьогодні бібліотека-філія с.Нове Село - це інформаційний, культурно-просвітницький, дозвіллєвий центр на селі, осередок збереження національної культури, народних традицій, звичаїв, центр спілкування сельчан. Розташована вона в центрі села в одному приміщенні з сільською Радою і будинком культури, навпроти загальноосвітньої і музичної шкіл. Незважаючи на те, що приміщення займає всього 60м.кв  тут вдало розмістилися і читальна зала, і кімната юного читача, і абонемент.
Без перебільшення варто сказати, що Новосільська сільська бібліотека є  основним центром інтелектуального життя села. Серед бібліотек Виноградівської ЦБС ця бібліотека займає  одне з кращих місць за всіма показниками бібліотечної роботи. Не випадково у 2008 році вона стала переможцем в обласному огляді - конкурсі на «Кращу сільську бібліотеку» Загальний книжковий фонд бібліотеки становить – 14999 прим. друкованих
видань з яких 25% - література на угорській мові. Щорічно бібліотека обслуговує 801 користувачів, що становить 46% від загальної кількості населення.
Книговидача становить понад 17тис. примірників різногалузевої літератури. Загальне відвідування бібліотеки користувачами – 13118. Книгозабезпеченість на одного користувача становить  18,5 прим книг.


Оформлення бібліотеки вражає неординарністю. Це і аматорські вироби читачів і  дитячі малюнки, яскраво оформлені тематичні полиці і  нетрадиційні книжкові виставки доповнені дитячими малюнками, фітокомпозиціями, і  державні символи України виготовлені власноруч читачами бібліотеки з макових і пшеничних зерен.
 Влучно вписується в інтер’єр бібліотеки куточок з ляльками завдяки яким члени лялькового театру «Ластівка» здійснюють постановки п’єс,

Комфортні меблі виготовлені спільно з батьками читачів-дітей роблять бібліотеку більш затишною, де малята можуть погратися з розвиваючими іграшками (подарованими спонсорами). Це і звукові книжечки, і пазли, і ляльки і настільний футбол
Цікаві вітражі у вікнах бібліотеки, сприяють залученню до читання тих, хто раніше зовсім не користувався бібліотекою.   
Бібліотека в тісному контакті співпрацює з Новосільською сільською радою, де розміщено інформаційний стенд бібліотеки «Влада інформує». Тут крім опублікованих матеріалів про діяльність органів місцевої влади можна ознайомитись і з неопублікованими:  рішеннями сесій сільської Ради, розпорядженнями голови села, списками депутатів всіх рівнів та ін., а також для широкого загалу подається інформація про діяльність бібліотеки: бібліотечні плакати, оголошення про конкурси, масові заходи, вікторини тощо.
Бібліотека стала інформаційним центром громади і початковим пунктом пошуку  інформації про місцеві новини, навчання, роботу, тощо. Для повноцінного задоволення інформаційних потреб Мелінда Гейзівна користується внутрісистемним книгообміном, а з 2009 року надає інформацію   із всесвітньої мережі Інтернет.
Діти, юнацтво, молодь стали і користувачами і соціальними партнерами  для яких і спільно з ким бібліотека проводить просвітницьку, інформаційну і дозвіллєву роботу.. Соціальний захист інтересів молоді – важливий аспект в діяльності бібліотеки.
Завідувачка бібліотекою надає можливість відвідувачам спілкуватися у вільний час, задовольняти свої інтереси та уподобання, зустрітися з улюбленими героями книг, побувати на цікавому заході. Тому завжди людно в бібліотеці. Адже без бібліотеки й бібліотекаря не проводяться жодні заходи в селі, чи то мітинг, чи фольклорне свято, вшанування земляків або інші. Тут панує приязнь і душевний затишок, доброзичливість і взаєморозуміння. Саме небайдужість до своєї справи, любов до професії, вміння знаходити спільну мову з людьми різного віку і різних спеціальностей допомогли завідувачці бібліотекою-філією Молнар Мелінді Гейзівні зробити бібліотеку однією з передових.
В подарунок від спонсорів бібліотека отримала відео завдяки якому дітки мають можливість переглядати фільми.
Завдячуючи товариству угорських бібліотекарів Закарпаття та товариству угорської культури  користувачі сільської бібліотеки-філії сьогодні мають широкі можливості працювати не тільки з традиційними бібліотечними ресурсами, а й з електронними,

що значно розширює діапазон пошуку необхідної інформації, роздруковувати і копіювати знайдену інформацію. 







Гордістю  бібліотеки є робота клубу за інтересами. «Люби і роби добро»
Виноградівська централізована бібліотечна система
Бібліотека-філія с.Нове Село

Приміщення в нас і світле, і тихе.
Душевним теплом і любов'ю зігріте.

Відкриті для всіх хто Бажає учитись.
Є все що треба - аби не лінитись!

     В бібліотеці усі обдаровані діти,
Хочуть знати новини у світі.
Для них вибираєм газети, журнали,
Заходьте частіше, Степани й Маряни!
На  60м.кв вдало розмістилися і читальна зала, і кімната юного читача, і абонемент.
 
Завдячуючи товариству угорських бібліотекарів Закарпаття та товариству угорської культури  користувачі сільської бібліотеки-філії сьогодні мають широкі можливості працювати не тільки з традиційними бібліотечними ресурсами, а й з електронними, що значно розширює діапазон пошуку необхідної інформації, роздруковувати і копіювати знайдену інформацію.    

Для школярів бібліотека є добрим супутником у навчанні. До їхніх послуг – кімната юного читача, де розміщено весь книжковий фонд для дітей.
Гарно працюється в бібліотеці й
старшокласникам та студентам, які сприймають читальню як свій рідний дім, бо з дитинства бібліотечна книга допомагала їм долати сходинки знань та підніматися духовно. Сюди приходять учні та студенти також взяти літературу для навчання, написання рефератів.
Загальний книжковий фонд бібліотеки нараховує – 14999 прим. друкованих видань з яких 25% - література на угорській мові. Щорічно бібліотека обслуговує 801 користувачів, що складає 46% від загальної кількості населення. З них:
-230 – дошкільнята і учні 1- 9класів
-191 – юнацтво
-380 – дорослих
Книговидача становить понад 17тис. примірників різногалузевої літератури. Загальне відвідування бібліотеки користувачами – 13118.
В 2008 році бібліотека вийшла переможцем в обласному конкурсі на «Кращу сільську бібліотеку». За що і отримала 100 книжок (класичні твори української та світової літератури, дитячі енциклопедії)
А також поповнюється фонд угорської літератури. Завдяки благодійному фонді Мистецтво за Націю, бібліотека отримала книги на угорській мові.


Енциклопедіїкниги і словники,
  Читати їх хочеться аж до зорі. 
 Узнаєте все, що, де було, коли, 
 Ми вам допоможем у всьому завжди!  
Відкритий доступ до книжкового фонду, розгалужений довідково-бібліографічний апарат, доповнений фактографічними добірками документів різної тематики з основних життєвих питань робить бібліотеку-філією необхідною населенню села.
Про життя місцевої громади можна дізнатися із матеріалів книжкової виставки «Влада інформує» де крім опублікованих матеріалів про діяльність органів місцевої влади можна ознайомитись і з неопублікованими:  рішеннями сесій сільської Ради, розпорядженнями голови села, списками депутатів всіх рівнів та ін. Доповненням до них слугують банки даних, папки накопичувальної інформації правової, соціально-побутової, краєзнавчої тематики.
Бібліотека стала інформаційним центром громади і першим пунктом звернення за інформацією про місцеві новини, навчання, роботу.
Діяльність бібліотеки багатогранна, але гідне місце займає популяризація краєзнавства. Для користувачів ведуться картотека статей, папки газетних вирізок, збирається матеріал про відомих людей с.Нове Село за темами «Село моє ‑ моя маленька батьківщина», «Знатні люди нашого села»,  «Традиції нашого краю», в яких збираються, зберігаються і популяризуються матеріали краєзнавчої тематики та ін. Краєзнавча картотека систематично поповнюється новими матеріалами з періодичних видань. Основні рубрики картотеки: “Історичні пам’ятки ”, “Творчість наших земляків”,тощо.

Це даєзмогу залучити користувачів до історії краю, народних традицій і звичаїв.
В бібліотеці створено краєзнавчий куток і оформлено виставку «Наша рідна Земля Карпатський край». Біля якої проводиться конкурс-вікторина “Чи знаєте ви історію нашого села?”  
Збереження, примноження і відродження національних традицій – одне з головних завдань бібліотеки.
Велика робота ведеться по вивченню історичного минулого нашої країни. Враховуючи зростаючий інтерес молоді до історичної тематики, особливо до вивчення історії України, бібліотека приділяє велику увагу розкриттю наявного бібліотечного фонду через розгорнуті книжкові виставки, тематичні полиці “І оживе добра слава,слава України ”,»Це нашої історії рядки»,“Сторінки історії запорізького козацтва”, “Гетьмани України”, “Жінки в історії України”, «Знакові постаті України».


Премудросте сільська, бібліотеко!
Віват тобі, хранителько свята!
До тебе йдуть і зблизька, і здалека,
Щоб почерпнуть від тебе лиш добра.
Вклоняюсь низько до твоїх порогів
Моя відрадо, тут життя моє,
До тебе, рідная, ведуть усі мої дороги,
Я серце залишаю тут своє.
Наші координати:
Закарпатська область
Виноградівський район
с.Нове Село
вул.Центральна155
тел. 35-5-33

E – mail: teddajot@citromail.hu 
bibliotekanoveselo@gmail.com